Başbakan Yıldırım: Siber güvenlik eşittir ulusal güvenlik

yorum yok
okuma
29 Kasım, 2017

Başbakan Binali Yıldırm, Ankara’da düzenlenen Netaş’ın 50. Yıl zirvesinde konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

– Gelecekte vücudumuza yerleştirilmiş sensörler olacak. Bu sensörler vücudumuzla ilgili bilgi toplayacak. Elektrikli araçlar hayatımıza girdi. Yakında sürücüsüz araçlar devreye girecek. Araçlar gibi yollarda akıllı olacak.

“Ekonomik kalkınma hamlesini gerçekleştirmemiz şart”

– 2023 hedeflerine ulaşmak için ekonomik kalkınma hamlesini gerçekleştirmemiz şart. En çok bilgi ve iletişim teknolojileri alanına yoğunlaşmalıyız. Bilgi tabanlı kalkınma modelini izlemek mecburiyetindeyiz. Bilgi teknolojileri alanına yoğunlaşmalıyız. Büyüme hamlemizi daha çok akıl teriyle gerçekleştirebiliriz.

– AR-GE’nin gücünü Türkiye’nin gücü olarak gördük.

– Türkiye’nin 80 yılda hayal dahi edemediklerini 15 yılda büyük oranda yaptık. Haberleşme ve iletişime yönelik yatırımlarla hızlı bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz.

– İngiltere’de internet hızı daha yavaş. Bizde daha hızlı bunu büyük bir gururla söylüyorum.

– Önceliğimiz yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler üretmek.

– Yasal düzenlemelerle bilgi teknolojilerindeki sıkıntıları aştık. Önümüzde bir uzay ve bilim teknolojisi kanunu var. Bu kanunu da kısa sürede çıkarma ile bu konudaki eksikliğimizi kapatmış olacağız. Bilgi, iletişim ve siber güvenlik gibi konular devletin en üst karar organına bağlanacak.

“Yerli yazılım geliştirme platformuna muhakkak sahip olmalıyız”

– Yerli yazılım geliştirme platformuna muhakkak sahip olmamız lazım. Bunu yapamazsak, gerçek anlamda teknolojiye, bilgiye sahip olamayız, bilgiyi başkalarının kullanımına, istifadesine sunma imkanımız olmaz. Bundan sonraki öncelikli hedeflerimizin başında bu platformların geliştirilmesi olacak.

– Akıl yollarını geleceğin teknoloji ihtiyaçlarını sağlayacak hale getireceğiz. Bilgi ekonomisi tabanlı bir eko sistem oluşması için ülkemizi internekt tabanlı bir geçiş merkezi haline getireceğiz.

– Türkiye geleceğin dünyasında siyasette, ekonomide, kültürde olduğu gibi geleceğin dünyasında bilgi ve iletişim teknolojisinde hak ettiği yolda ilerliyor.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

düzce sohbet

Düzce Sohbet Ortamı – Kaliteli sohbet sitesi olan Düzce ...

adıyaman sohbet odaları

Adıyaman Sohbet Odaları - adıyaman sohbet sitemiz sizlere kaliteli ve ücretsiz ...

adana sohbet odaları

Adana Sohbet Ortamı - Sitemiz sizlere kaliteli ve ücretsiz bir şekilde Adana ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?